ACTSMART

Fuqia mahnitese e trurit

Pjesa e ndergjegjshme e mendjes kontrollon trurin tone vetem 5% ne dite ndersa pjesa e pandergjegjshme kontrollon 95% te mendimeve tona. Ne kemi gjithsej 70 000 mendime ne dite. Struktura e tij ndryshon sa here qe ne mesojme dicka te re.

2/3 e trurit tone perbehet nga yndyrna . Myelin cipa mbrojtese qe mbulon neuronet e trurit eshte 70% e perbere nga yndyrna. Ushqyerja me peshk, perime te gjelberta, vaj ulliri, avokado, farat chia dhe bajame I furnizon me energji neuronet dhe qelizat e trurit tend.

Humbja e acideve EPA dhe DHA lidhen me semundjen e depresionit, Parkinson-it dhe Alzheimer-it. Rrisni fuqine e trurit tuaj duke Medituar. Eshte vertetuar se meditimi rrit nivelin tend te inteligjences, largon stresin dhe promovon nivele te larta te te mesuarit. Degjo muzike. Studimet kane treguar se te degjuarit e muzikes forteson trurin dhe ndryshon strukturen e tij ne kuptimin e plote te fjales.

Mendimet tuja jane te verteta. Mendimet tuaja shkaktojne efekte biologjike dhe psikologjike. Trupi juaj reagon ndaj te dhenave/inputeve mendore sikur ato te ishin fizikisht te verteta. Shkencetaret thone se gjeja me e komplikuar dhe me e mistershme ne te gjithe boten eshte truri I njeriut. Ata dine me shume per yjet qe kane shperthyer biliona vite drite me pare , sesa dine per trurin e tyre.

Pershtati:Paola Qendraj